Hit me with your car – wystawa Zofii Pałuchy i Laury Radzewicz w Galerii Promocyjnej

Na wystawie prezentujemy obrazy Zofii Pałuchy, wykorzystujące zmanipulowane materiały z internetu oraz wirtualnej rzeczywistości (VR), i instalacje Laury Radzewicz, opowiadające o kondycji jednostki w czasach późnego kapitalizmu. Przemierzamy przestrzenie korporacji, interfejsy aplikacji, siłownie i alt-rightowe czaty. Oglądamy nagłówki siejące moralną panikę wokół satanizmu oraz sceny przemocy wobec kobiet. Artystki próbują uchwycić estetykę technoakceleracjonizmu. Badają wizualność internetu, który miał być demokratycznym narzędziem, a stał się miejscem manipulacji i generowania kapitału przez korporacje technologiczne, które zarabiają na wojnach kulturowych, a także nowo plemiennych praktykach magicznych czy teoriach spiskowych.
Laura Radzewicz (ur. 1999) – studentka na Wydziale Animacji i Intermediów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Tworzy formy obiektowe i animacje, opierając się na recyklingu treści internetowych oraz obrazach generowane cyfrowo. Podejmuje tematy związane z współczesną kreacją mitów, etyką algorytmizacji oraz wpływem procesów późnego kapitalizmu na stan jednostki. Skupia się na analizie współczesnych zwrotów w kierunkach myślenia magicznego, kontrastując je z wrażeniem powszechnej racjonalizacji.
Zofia Pałucha (ur. w 1993 roku w Częstochowie) – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i doktorantka w Szkole Doktorskiej Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Pałucha w ostatnich latach pracowała głównie na bazie strumienia świadomości. Od 2022 roku zdecydowanie więcej tworzy na bazie zdjęć znalezionych w sieci. Artystka pracuje głównie na smartfonie, za pomocą aplikacji w telefonie przekształca wybrane zdjęcia. Interesują ją głównie amatorskie fotografie, często przypadkowe kadry, ale również wątki z popkultury. Wybiera motywy które wydają się najbardziej opisywać rzeczywistość, w której żyjemy. W swoich pracach artystka rozważa kondycję współczesnego człowieka, podkreślając kruchość jednostki nie tylko w świecie realnym, lecz także przestrzeni wirtualnej.
JĘZYK: polski, angielski, ukraiński
INNE ISTOTNE INFORMACJE: Wystawa dostępna dla osób od 18 lat.
Więcej na temat wydarzeń związanych z 70 leciem Staromiejskiego Domu Kultury na stronie www.sdk.pl